Program

-Ej specificerad-
TBA 1
TBA 2
Utställningen
08:30
 
 
09:00
 
 
09:30
 
 
10:00
 
 
10:30
 
 
11:00
 
 
11:30
 
 
12:00
 
 
12:30
 
 
13:00
 
 
13:30
 
 
14:00
 
 
14:30
 
 
15:00
 
 
15:30
 
 
16:00
 
 
16:30
 
 
17:00
 
Registrering & kaffe
Utställningen
08:30-10:00
Invigning - Annika Norlin/Säkert
TBA 1
10:00-10:30
Symposium: Global reproduktiv hälsa
10:30-12:00
Gunilla Krantz, Birgitta Essén, Ingrid Mogren
Symposium kvalitetsregister
10:30-12:00
Lunch
Utställningen
12:00-13:15
Sponsrat symposium
12:30-13:10
Plenarföreläsning: Pelvic floor ultrasound
TBA 1
13:15-14:15
Hans Peter Dietz
Kaffe utställning
14:15-14:45
Symposium: Gynekologisk cancer
14:45-16:15
Hanna Dahlstrand, Bertil Axelsson, Ann Lalos
Fria föredrag gynekologi
14:45-16:15
SNAKS-symposium
16:20-17:20
Symposium: MM-ARG
16:20-17:20
Registrering
-Ej specificerad-
07:30-08:30
Symposium: Graviditet hos GUCH-mammor
08:30-09:30
Ulf Thilén, Ajlana Mulic-Lutvica
Symposium: Endokrin-ARG, nya riktlinjer MHT
08:30-09:30
Alkistis Skalkidou; Angelica Lindén Hirschberg, Tord Naessén; Inger Sundström-Poromaa
Sponsrat symposium, silver
09:30-10:00
Kaffe utställning och postrar
Utställningen
10:00-10:30
OGU-symposium: Ultraljud av ovarier
10:30-12:00
Lil Valentin, Elisabeth Epstein
Symposium: Fetal growth
10:30-12:00
Andreas Herbst, Jason Gardosi
Lunch
Utställningen
12:00-13:15
Sponsrat symposium guld
12:30-13:10
Plenarföreläsning: Placenta previa
TBA 1
13:15-14:15
Sally Collins
Symposium: Robotkirurgi vid benigna tillstånd
14:15-15:15
Charlotta Ericsson, Malin Brunes
Symposium eller föreläsning
14:15-15:15
Kaffe
Utställningen
15:15-15:45
Fria föredrag obstetrik
15:45-17:15
Symposium: Hormoner och humör
15:45-17:15
Torbjörn Bäckström, Inger Sundström Poromaa, Marie Bendix
Registrering
-Ej specificerad-
07:30-08:30
ST-arbeten
08:30-09:30
Symposium: Förlossningsbristningar
08:30-09:30
Maria Lindqvist, Malin Huber, Eva Uustal
Kaffe
Utställningen
09:30-10:00
Föreningssymposium
10:00-12:00
Barnmorske-symposium: Mångfald
10:00-12:00
Erika Schytt, Elin Tjernström, Catrin Borneskog-Sinclair, Anna Malmquist
Lunch
Utställningen
12:00-13:15
Sponsrat symposium, guld, Azanta
12:30-13:10
Plenarföreläsning: Preeclampsia - Answers to Questions and Questions to Answer,
TBA 1
13:15-14:15
Shaun Brennecke
SFOGs årsmöte
14:20-15:50
Barnmorske-symposium: Normalförlossning
14:20-15:50
Agneta Westergren, Ingvild Aune, Anna Wessberg
Kaffe
Utställningen
15:50-16:20
OGU-symposium: Sätesförlossning
16:00-17:30
Andreas Herbst, Jørg Kessler /Sös sätes-team
Avhandlingar - gynekologi och obstetrik
16:00-17:30
Registrering
-Ej specificerad-
07:30-08:30
OGU-symposium: Alternativa yrkesval
08:30-10:00
Tove Wallström, Sebastian Gidlöf, Elisabeth Wikström
Symposium: Samliv och sexualitet ur gynekologiskt perspektiv
08:30-10:00
Charlotta Löfgren-Mårtensson, Lena Moegelin, Nina Bohm-Starke
Kaffe
Utställningen
10:00-10:30
Symposium: Ovarian cancer - a sexually transmitted disease?
10:30-12:00
Jorma Paavonen, Renée Turzanski Fortner, Lucia Mincheva Nilsson
Symposium Fetal medicine
10:30-12:00
Kypros Nicolaides/Videolänk/ Ultra-ARG
Lunch
Utställningen
12:00-13:15
Plenarföreläsning: Long term health risks in PCOS
TBA 1
13:15-14:15
Dorte Glintborg
Symposium Fert-ARG: Olika vägar till föräldraskap
14:20-15:35
Viveca Söderström Antilla, Britt Friberg, Britt Friberg; Elisabeth Nedstrand; Kjell Wånggren
Symposium: Systemisk lupus erytematosus och antifosfolipidsyndrom under kvinnans fertila liv, speciellt i samband med graviditet
14:20-15:35
Estelle Trysberg , Aleksandra Antovic, Tomas Fritz
Avslutningsceremoni
TBA 1
15:35-16:00

 

Kontakt

För praktiska frågor kontakta Meetagain
Tel: +46 (0)8 664 58 00
E-mail: sfogveckan@meetagain.se
www.meetagain.se

 

Viktiga datum

Anmälan öppnar: 15 Februari
Sista datum för abstractinskick: 30 April 
Sista datum för Early Bird: 14 Juni